Élvezze az ikonikus Balaton szépségét

A név mögötti történet

Ellentétben a többi magyarországi tóvégnévvel, amelyek mindegyike az univerzális tó utótaggal rendelkezik, ami tavat jelent, a Balaton a helyi nyelvben határozott névelővel rendelkezik, amikor a Balatonra vagy a Balatonra utalnak.

A rómaiak Pelso vagy Iacus Pelsodis néven emlegették. Ez a név indoeurópai eredetű, és a bolto szláv kifejezésből származik, amely mocsarat vagy sarat jelent.

Balaton
Kilátás a Belaton-tóra a dombról Magyarországon

846 januárjában történt, hogy Pribina, egy szláv fejedelem megkezdte egy erőd építését, amely elsődleges hatalmi székhelye lett. A mai Zalavár területén, a Balaton környékén, a Zala folyó mentén mocsarakkal és erdőkkel körülvett mai Zalavár területén néhány templomot is építtetett. 

Pribina jól megerősített vára és az Alsó-Pannon Fejedelemség fővárosa Moosburg vagy Blatnohrad néven vált ismertté, ami mocsári várat jelent. Ez védelmet nyújtott a morvákkal és a bolgárokkal szemben egyaránt. 

Plattensee a Balaton német neve. Van egy kis esély arra, hogy ezt a nevet azért kapta, mert sekélyes volt, mivel a Platt egy melléknév, amely a franciából kölcsönzött görög kölcsönszó, és a 17. században került be a németországi általános szókincsbeth . Emellett fontos megjegyezni, hogy a tó átlagos mélysége nem rendkívüli a helyhez képest. 

A tó története dióhéjban

Bár a tó egyes települései, mint például Hévíz és Balatonfüred mindig is kedvelt üdülőhelyei voltak a magyar arisztokratáknak, csak a 19. század második felében kezdte el az ország középosztálya látogatni a tavat.th 

Az 1861-es és 1909-es vasútépítés jelentős fellendülést hozott a turizmusban, bár a háborút követő 1950-es évek fellendülése sokkal nagyobb volt. 

Amikor eljött a 20th század, a Balaton a magyar hidrológusok, geológusok, biológusok és más tudósok kutatóközpontjává vált. Ennek hatására a partján megépült az ország legelső biológiai kutatóintézete.

WOW Magyarország – Balaton

A tavaszi ébredés hadművelet, a németek utolsó nagy offenzívája a második világháború alatt 1945 márciusában zajlott a Balaton térségében. Ezt a háború legtöbb brit történetében Balatoni offenzívának nevezték. 

A csata a Sepp Dietrich vezette hatodik páncéloshadsereg és a magyar harmadik hadsereg 1945. március 6. és 16. közötti német támadása volt, amely végül a Vörös Hadsereg győzelméhez vezetett. A tóból több Iljusin Il-2-es roncsát is kiemelték, miután a háború második felében lelőtték. 

Az 1960-as és 1970-es évek között a tó a kormány célzott erőfeszítéseinek köszönhetően a turisták egyik legkedveltebb célpontjává vált. Ennek eredményeként a helyi kempingekben és szállodákban éjszakázó vendégek száma az 1965. júliusi mindössze 700 000-ről 1975 júliusára 2 millióra nőtt.

Ugyanabból a kategóriából: